🌞Od dnia dzisiejszego w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury prezentowana jest wystawa malarstwa Anny Merskiej-Mitan pt. „Wewnętrzna Podróż”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii wirtualnej GOK 🙂

🌞Anna Merska-Mitan - artystka, malarka, instruktorka arteterapii. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. S.Z. Kamieńskiego. Prowadzi autorską Pracownię PAADM przy ul. Bankowej w Grójcu. W dorobku artystycznym ma kilkanaście wystaw indywidualnych m.in. „Wewnętrzny Ogród”, Galerii ZeDeK, SCK Sochaczew; „Wewnętrzna mapa”, Galeria STARA PROCHOWNIA, Warszawa i udział w ponad 70 wystawach zbiorowych m.in. w Austrii, Japonii (ART/X/TOYAMA), Korei Południowej, Meksyku, Turcji (II Istanbul Triennale) oraz licznych plenerach malarskich. Obrazy Anny znajdują się w wielu kolekcjach miejskich i prywatnych galeriach w Polsce i za granicą m.in. Parlamentu Cypru Północnego, Centrum Kultury Gunsam w Korei Południowej, Casa Artelor w Rumunii oraz w Austrii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii (również w kolekcji miasta Uozu), Niemczech, Rosji.

Od autorki: "Na wystawie prezentuję blisko 15 obrazów na płótnach wykonanych głównie w technice olejnej oraz cykl 40 prac na papierze stworzonych w procesie łączenia technik malarskich i rysunkowych. Zdecydowana większość prac powstała w 2020 roku i po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w Grójcu.

Wystawa przedstawia obrazy mające charakter osobisty. Są one efektem doświadczania przeze mnie swoistego przenikania odczuwalnych wymiarów rzeczywistości. Wyrażanie tych przestrzeni we współpracy z materią malarską ożywia moje wnętrze, co wpływa na proces tworzenia. Kolory i formy są wizualnym odzwierciedleniem tej podróży. Podróży, która odkrywa najskrytsze zakamarki mojej duszy."

„Malarstwo jest sprawą postrzegania, a siłą i miarą wyobraźni artysty jest jego wzrok i dusza. Obrazy Anny pokazują, jak niewyczerpanym źródłem bodźców malarskich jest natura z jej bogactwem zjawisk i struktur w swojej egzystencji i ciągłej zmienności. Akceptacja wszechświata i przenikanie odczuwanych przez Artystkę wymiarów odbywa się pod naciskiem wewnętrznej atmosfery, nastroju, czy też stanu emocjonalnego. Z wnętrza jej obrazów płyną smugi światła. W warstwie wizualnej wydobywają się poprzez prześwity pozostawione w kurtynie nieba, rozbłyskują wśród drzew, odbijają się od tafli wody. W warstwie plastycznej promieniują z ich kolorystyki. Malarka oddaje barwną tkankę otaczającego świata, porzucając jego opisywanie. Wypowiada się za pomocą sugestywnych, działających na wyobraźnię form. Tworzy aluzję czy też optyczną sugestię elementów pejzażu osiąganą przez abstrakcyjne plamy koloru. Stale odwołuje się do wyobraźni widza”
Ela Malka

„ ...Efekty iluzji głębi i przestrzeni są wyeksponowane, mogą one wywołać różne skojarzenia u obserwatorów zanim jeszcze zostaną oni poinformowani o rzeczywistej zawartości dzieł prezentujących wewnętrzną mapę duszy artystki...”
Mario Berdič Codella

„Anna maluje tak, jakby chciała swym wewnętrznym pięknem ozdobić tron Matki Natury. Jej obrazy smakują jak owoce granatu, pachną jak łany zboża, lasy i wulkany. Można w nich dostrzec czyste źródła oraz wyczytać z nich dziką, nieokreśloną moc żywiołów w czystej formie, wyłaniających radość życia z chaosu.”
Emil Głuch