18 stycznia 2017r. w siedzibie Grójeckiego Ośrodka Kultury w Grójcu odbyło się XI Grójeckie Dyktando o tytuł Grójeckiego Mistrza Ortografii. Tegoroczna edycja miała zasięg powiatowy W zmaganiach podczas tegorocznej edycji wzięło udział 68 uczestników z gmin powiatu grójeckiego W 2 Kategoriach wiekowych dzieci 10-13 lat  i OPEN.  Organizatorem imprezy był Grójecki Ośrodek Kultury. Patronat nad Dyktandem sprawował Przewodniczący Rady Miejskiej w Grójcu.

Celem I Grójeckiego Dyktanda było m.in.

- propagowanie zasad poprawnej polszczyzny

- sprawdzenie umiejętności pamięciowego pisania ze słuchu

- sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych wykorzystywanych w tekście pisanym.

Nad przebiegiem Dyktanda czuwało Jury, powołane przez organizatora   w składzie:

1. dr hab. Radosław Pawelec – językoznawca, Kierownik Zakładu Języka Mediów w Instytucie Dziennikarstwa przy Uniwersytecie Warszawskim
  2. mgr Renata Łoboda-Wróbel z PSP w Częstoniewie
  3. mgr Magdalena Knap z PSP w Lesznowoli.
  4. mgr Maria Faliszewska z PSP nr 2 w Grójcu
  5. mgr Ewelina Spólna z PSP nr 1 w Grójcu

Podczas pisania Dyktanda nie wolno było: korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali przed zebraniem wszystkich prac, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych, tj. telefony komórkowe, słowniki, laptopy itp., pisać dyktowanego tekstu drukowanymi literami. Ocenie podlegały błędy ortograficzne oraz interpunkcyjne  w przypadku takiej samej ilości błędów ortograficznych. Wgląd do własnej pracy jest możliwy po upływie 7 dni od dnia zakończenia Dyktanda.

W Kategorii I  (klasy IV-VI Szkół Podstawowych) tytuł GRÓJECKIEGO  MISTRZA  ORTOGRAFII  wygrała drugi rok z rzędu  JAKUB POTOCKI z PSP nr 1 w Grójcu,  Tuż za Mistrzem uplasowali się Kamil Kaniewski z PSP w Belsku Dużym oraz Maja Kalita z PSP w Lesznowoli, oraz Julia Sołtysiak z PSP w Kruszewie które uzyskały  kolejno tytuł  I, II i III  V-ce Mistrza Grójeckiej Ortografii

W Kategorii OPEN wygrał bezapelacyjnie Katarzyna Staszewska z Publicznego Gimnazjum w Błędowie. Tuż za nią z tytułem I V-ce Mistrza uplasowała się Sylwia Sitarek z LO w Grójcu, a tytuł II V-ce Mistrza otrzymał Pan Konrad Stępień.

GRATULUJEMY.

Zgodnie z Regulaminem prace uczestników były zakodowane. Nad przebiegiem poprawności oprócz Komisji czuwała ze strony Organizatora osoba odpowiedzialna za przebieg imprezy- Pani Grażyna Dubiel. Organizatorzy mają nadzieję, że każda następna edycja będzie jeszcze bardziej udana i zaskakująca.