Z upodobaniem powielamy obce wzorce kulturowe, zapominając o własnych zwyczajach. Jednym z nich jest tzw. kogutek wielkanocny,  znany w Grójeckiem jeszcze w drugiej połowie XIX w.

W Poniedziałek Wielkanocny chłopcy chodzili po wsi z kogutkiem  - symbolizującym płodność. Z początku rolę tę odgrywał żywy kogut, aż w końcu zastąpiono go ptakiem wykonanym z ciasta, do którego doklejano pióra.  Rytuał ten wiązał się ze zbieraniem datków oraz zalotami do panien na wydaniu. Gdy dziewczyna lubiła chłopaka, mogła go uszczęśliwić  kopą „jajecek” lub obietnicą zamążpójścia.

Grójecki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I edycji Konkursu Cukierniczo-Piekarniczego „Kogutek grójecki”. W roku 2017 nosi on charakter pilotażowy, odbywa się już po Wielkanocy, jednak w następnych latach ogłaszany i rozstrzygany będzie w okresie przedświątecznym.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:
Kategoria I – cukiernie i piekarnie
Kategoria II – osoby indywidualne

Prace dostarczać można do Działu Edukacji Kulturalnej Grójeckiego Ośrodka Kultury w dniach 15-17 maja 2017 r. w godz. 8-16.00, ul. Piłsudskiego 3.Szczegóły w regulaminie konkursu.

Zapraszamy do udziału!
GOK.