W piątkowy wieczór 7 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury odbędzie się otwarcie wystawy Studenckiej Grafiki Warsztatowej – Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu.
Początek kształcenia plastycznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu rozpoczął się w roku 1995 r. na prowadzonym ówcześnie jednym kierunku studiów: wychowanie plastyczne. Obecnie Wydział Sztuki tworzą cztery katedry: Architektury i Wzornictwa, Grafiki i Projektowania, Malarstwa i Rysunku, Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych a kształcenie odbywa się na czterech kierunkach: Architektura wnętrz, Sztuka mediów i edukacja wizualna, Malarstwo oraz Grafika.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, bądź też uświadamiamy sobie, jak często w codziennym życiu spotykamy obrazy, zjawiska lub osobliwości świata sztuki plastycznej, które mieszczą się w najszerzej rozumianym pojęciu "grafika". Mimo tak szerokiego zakresu funkcjonowania różnych form graficznych, mówiąc o "grafice" mamy najczęściej na myśli grafikę „klasyczną, niezależną” zwaną również warsztatową lub artystyczną, podstawową cechą tej grafiki, odróżniającą ją od wszystkich innych dyscyplin plastycznych, jest jej możliwość czyli siła powielenia. Swoją przygodę z nią studenci rozpoczynają już od pierwszego roku studiów. Pracownia grafiki warsztatowej służy im jako miejsce, w którym zaczyna dokonywać się ich przemiana. Otrzymują oni do dyspozycji oraz rozwiązania, podstawowe problemy wynikające z technik graficznych i zadania – tematy, które sugerują ukryte głębiej skojarzenia , pobudzają wyobraźnię. Ponadto pozwalają badać i doświadczać warsztat graficzny, zwracają uwagę na szerszy kontekst grafiki warsztatowej. Każda z technik graficznych to inny efekt formalny; w jednych operuję się ostrą kreską, w innych miękką, a jeszcze innych można posługiwać się plamą; niektóre techniki opierają się tylko na kontraście czerni i bieli, inne znów pozwalają na uzyskanie rozwiązań walorowych. Dla niektórych studentów jest to niewielki epizod w kontakcie ze sztukami plastycznymi lecz często kilka osób – ku mojemu zadowoleniu – wybiera właśnie tę dyscyplinę jako przedmiot dyplomowy.
Prace młodych twórcy są dyskretnym zapisem nastrojów, przemyśleń dotyczących problemów warsztatowych i formalnych, syntezy rzeczywistości, symbolu, aluzji, stanowią swoistego rodzaju opowiadanie i dokument. Koncepcje graficzne udokumentowane praktycznymi działaniami skupiają uwagę i wyróżniają się. Uważam, że podjęte przez autorów, jakiś czas temu, decyzje twórcze były trafne. Ich działania graficzne nie krzyczą, nie prowokują a jednocześnie nie są pozbawione nietuzinkowych treści oraz emocji. Są to interesujące i wrażliwe utwory plastyczne.
prof. Andrzej Markiewicz
Autorzy prac: Paulina Dróżdż, Weronika Filipek, Justyna Kaszuba, Justyna Kiełbasa, Magdalena Kościelniak, Marlena Kruk, Agata Królikowska, Mikołaj Mirota, Katarzyna Neska, Olga Nosel- Błądek, Grażyna Pachocka, Paulina Panuś, Sylwia Pięta, Justyna Podolska, Małgorzata Sarnowicz, Tetiana Talipova, Kamil Wasiel, Alicja Wojciechowska – Iwańczuk