Czy nas zaskoczą?
24 sierpnia o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy niezwykłej. Ekspozycję fotografii, prezentację filmu wraz z zaproszeniem do udziału w wizyjno-fonijnym happeningu przygotowuje dla nas wyjątkowa grupa ludzi z Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych działającej przy Sochaczewskim Centrum Kultury. Odbędzie się również koncert muzyki azerbejdżańskiej.
Przygotowania do wystawy rozpoczęły się w czerwcowe, wakacyjne dni kiedy to Iza Strzelecka, Daria Palińska, Wiola Bukowska, Gamid Ibadullayev, Tomasz Ertman oraz Klaudiusz Adamski-Kazimierski odwiedzili Grójec. W naszym mieście i jego okolicach szukali natchnienia oraz przygotowywali materiały będące fotograficznym zapisem nie tyle naszego regionu, co uchwyceniem dusz Grójczan m.in. na portretach. W sesjach wzięło udział łącznie ok. 35 kobiet. Głównie były to nasze urocze panie z Koła Seniora FAMILIA.
Twórcy wystawy zapowiedzieli, że oprócz ich prac (część będzie tworzona „na żywo”) wysłuchamy koncertu, obejrzymy nakręcony film. Ponadto będzie miał miejsce wizyjno-fonijny happening, podczas którego będzie przy pomocy dłoni tworzona na szkle barwna wizja. Gamid i Natalia Kułach będą na żywo przekładali obraz na rytm i wokalizę. Pełna improwizacja. Czy to będzie wszystko co Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych zaprezentuje? Tego sami twórcy nie wiedzą gdyż ich wydarzenia nie są reżyserowane i często zaczynają żyć swoim własnym życiem.
Podstawowy skład PEA to Gamid (twórca Pracowni), Iza, Wiola, Daria i Tomek. Wiele ich dzieli i pięknie się różnią. Łączy ich sztuka oraz chęć tworzenia. „Przecież trzeba czymś wypełnić czas do śmierci” - mówi najstarszy z zespołu Tomek, a po chwili dodaje „Zobaczycie, że was zaskoczymy.”
Artystyczny pobyt w Grójcu tak wspomina Gamid Ibadullayev „Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z mieszkańcami Grójca, którzy zechcieli włączyć się w projekt Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych. Miło zaskoczyła mnie ilość osób, które zdecydowały się wziąć udział w naszych działaniach artystycznych. Cieszy mnie, że w Grójcu jest tyle osób otwartych na sztukę. Wszyscy wykazali się życzliwością i dużym zaangażowaniem za co, korzystając z okazji, chciałbym serdecznie podziękować. Dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury pan Grzegorz Rejer zapewnił nam pomoc w każdym zakresie działań. Mogliśmy również liczyć na wsparcie organizacyjne ze strony Ani Darii Merskiej. Dziękuję też wszystkim paniom, które wystąpiły w naszym projekcie w charakterze modelek. Te kilka dni spędzonych w Grójcu będziemy miło wspominać między innymi dzięki serdeczności, z jaką zostaliśmy tu przyjęci. Nawiązaliśmy sporo ciekawych kontaktów, które miejmy nadzieję zaowocują współpracą w przyszłości.”
Anna Daria Merska
Na sali widowiskowej odbędzie się również koncert muzyki instrumentalnej wykonany przez trio w składzie: Monika Kościelna (skrzypce), Leszek Wypych (gitara) oraz Gamid Ibadullayev (instrumenty perkusyjne). Istnieje ono na scenie muzycznej od 2014 roku i gra azerbejdżańską muzykę ludową. Ich muzykę charakteryzuje duża ekspresja artystyczna i głęboka emocjonalność brzmienia. Muzycy zostawiają też miejsce na improwizację, która zapewnia wyjątkowy charakter koncertów. Na każdym z nich powstaje niepowtarzalna mieszanka przygotowanych wcześniej utworów i spontanicznie powstających dźwięków.
GAMID IBADULLAYEV - gra na perkusji, instrumentach perkusyjnych oraz na bałabanie. Muzyk i artysta wizualny. Założyciel eksperymentalnej formacji „Gamid Group”, z którą współtworzy m.in. muzykę do autorskich filmów. Jest artystą, którego twórczość w dużym stopniu opiera się na muzyce improwizowanej. Współpracuje z wieloma muzykami sceny eksperymentalnej, etnicznej i jazzowej.
MONIKA KOŚCIELNA – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Występowała w The Guildhall Symphony Orchestra, gdzie pracowała z takimi dyrygentami jak Takuo Yuasa, Adrian Leaper i Gianandrea Noseda. Grała także w The London Symphony Orchestra pod batutą Valery Gergieva. Jest pierwszą skrzypaczką Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego, z którym koncertuje w kraju i za granicą.
LECH WYPYCH – gitarzysta, absolwent Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Gra w warszawskim CoverBandzie. Występował z różnymi zespołami rockowymi, bluesowymi i jazzowymi. Stworzył muzykę do filmów Piotra Janiszewskiego m.in: „Marian”, „Zadowolony?”. Nagrywał muzykę do spotów TV. Jego gitarę można usłyszeć w jednym z odcinków serialu Xawerego Żuławskiego „Krew z Krwi”.