Komu i na co

„Komu jest potrzebny...? - w dalszym ciągu tego zdania wymieniłem w gazetowym artykule nazwisko znanego nam dziś i „naszego człowieka”; może i tym razem będę miał dobrą rękę.

Anna Daria Merska jest potrzebna, niezbędna, konieczna...

Pisać zaś chcę o młodych, którymi – i nie tylko nimi – opiekuje się od strony artystycznej „wyżej wymieniona”.

17-go listopada w Grójeckim Ośrodku Kultury obejrzeliśmy otwarcie wystawy obrazów bardzo młodych ludzi. Czy artystów? Tego pytania jeszcze stawiać nie wolno. Tylko dlatego, że zbyt wcześnie postawiona diagnoza może zepsuć rozwój artystycznych osobowości. Do artyzmu się dąży - przez cały okres życiowych poszukiwań. Oni są na początku odkrywania siebie w sobie!

Ale mają dobry start!

Kilkanaścioro wrażliwych wyeksponowało swoje aktualne Ja.

Wielość tematyczna, bogactwo technik i wielorakość indywidualnych wizji nie przeszkodziły oglądającym w dostrzeżeniu piękna, które zafascynowało i zaowocowało. Jest o czym pisać i jest po co przyjść do GOK-u, bo wystawa wciąż trwa. Ucieszy was świadomość uczestniczenia w kształtowaniu się nowego wyrazu w sztuce. Upewnicie się, że młodość tych czasów to nie tylko komputery i odrealnione wizje, ale wciąż tętniące życie.

Komu i na co to?

Nie wolno dopuścić do zaniechań żadnych. A sztuka dni dzisiejszych, mocno skomercjalizowana, szamoce się w niedostatku dofinansowywania szans. Promocji wszystko jedno co eksponuje, bo „liczy się kasa” promujących, nie promowanych. To wielki błąd – grzech` zaniedbania. Przecież zależy nam na empatii, na zrozumieniu, wyrozumieniu, współbyciu... A bez wrażliwości na piękno, świadome piękno, ani kroku naprzód.

Musimy wesprzeć emocjonalnie, a jak będzie taka potrzeba i materialnie, te świeże jeszcze osobowości – w tej świeżości cały urok.

Uczestniczyłem w spontanicznej radości i spontaniczna treść moich wywodów. Może to właśnie najcenniejsze?

Kazimierz Kochański

Autorzy prac: Jakub Babski, Paulina Bąkiewicz, Aleksandra Bednarek, Aleksandra Biedrzycka, Maciej Dudek, Marcelina Górniewicz, Natalia Grochal, Julia Katana, Wiktoria Magdalena Kurczuk, Mikołaj Mateusiak, Natalia Mazur, Mateusz Przybylski, Zuzanna Radecka, Julia Senator, Kasia Szawłoga, Szczepan Woźniak, Magda Wójcik, Marta Zawadzak, Damian Zawadzki, Kacper Zelman

Kurator wystawy: Anna Daria Merska