Obrazy malowane wełną - wystawa tkaniny artystycznej w Galerii GOK
Małgorzata Mentel
oraz uczestniczki warsztatów tkackich w Pracowni ArtKlimat:
Wiesława Adamowicz
Anna Lichosik
Halina Polkowska
10 marca (piątek) o godz. 18:00 w GOK odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy tkaniny artystycznej. Autorkami prezentowanych prac będą: Wiesława Adamowicz, Anna Lichosik, Małgorzata Mentel i Halina Polkowska.
Podczas wystawy będą mieli Państwo okazję zobaczyć gobeliny inspirowane zarówno motywami roślinnymi, jak i pejzażem miejskim czy symboliką kolorów. Ważnym elementem ujętym w pracach jest gra kolorów, faktur, struktur i kontrastów. Zaprezentowane zostaną owoce ponad dwuletniej pracy wykonywanej podczas długich popołudniowych spotkań z Małgorzatą Mentel w jej Pracowni ArtKlimat. Miła atmosfera i ciepły klimat sprzyjał twórczej atmosferze.
Wszystko zaczęło się w Grójeckim Ośrodku Kultury. To tam Małgorzata Mentel zainicjowała oraz prowadziła pierwsze zajęcia ,,tkactwa tradycyjnego na ramie". Wtedy to powstały pierwsze prace, które rozbudziły potencjał twórczy i chęć dalszego rozwoju uczestniczek warsztatów.
Należy wspomnieć iż część prac można było już podziwiać podczas Dożynek 2016 w Lewiczynie. Barwne gobeliny stanowiły element wystroju stoiska Gminy Grojec zaprojektowanego oraz przygotowanego przez Małgorzatę Mentel. Wyjątkowa aranżacja, połączona z pokazem tradycyjnego tkania na krosnach, została doceniona wyróżnieniem.
Małgorzata Mentel od wielu lat jest zafascynowana tkaniną artystyczną oraz możliwościami jej wykorzystania. Ważnym elementem w rozwoju jej twórczości jest wieloletnie praca z obróbką materiałów typu czesanka, wełna, skóra, filc. Uzyskała niepowtarzalne efekty w pracy nad tkaniną artystyczną przy wykorzystaniu różnych technik - rama tkacka, tradycyjne krosna, filcowanie na mokro, haft na utkanym materiale. Artystka doświadczenie zdobywała na specjalistycznych kursach i warsztatach oraz ucząc się samodzielnie. Ukończyła m.in. kurs filcowania na mokro różnymi technikami - nuno filc, cobweb, pod kierunkiem Beaty Jarmołowskiej (polska projektantka mody z dorobkiem kilkudziesięciu autorskich kolekcji); kurs przędzenia na wrzecionie pod kierunkiem Alicji Tyburskiej - historyk fascynująca się rekonstrukcją średniowiecznych technik artystycznych i tkactwa; kurs I i II stopnia z tradycyjnych technik tkackich (krosna dwu i cztero nicielnicowe) w Ośrodku w Łucznicy pod kierunkiem Anny Bałdygi.
Swą pasją oraz twórczym zaangażowaniem Małgorzata Mentel inspiruje i motywuje. Uczestniczki wystawy dobrze to znają i same odkrywają w sobie coraz to większe pokłady kreatywności. Piątkowy wernisaż 10 marca będzie dla nich okazją do podzielenia się z Państwem tym artystycznym klimatem. Zapraszamy.
Wystawa będzie dostępna do 5 kwietnia br.
Anna Daria Merska